YAZILAR

Geleceğin En Büyük Silahı Bilgi midir?

Milattan Önce 214-212 yılları arasında, Roma Generali Marcellus, günümüzde İtalya’nın bir şehri olan Siracusa’yı gemileriyle kuşatmıştı. Savaşın kısa sürede, zaferle sonuçlanacağından emindi ama bilmediği bir şey vardı. Siracusa’yı savunan ekip sadece kılıç kuşanmış bir ordudan oluşmuyordu, Arşimet de ekibin bir parçasıydı.

11Şubat

Dijital Askerler: “Geleceğin Savaşları, Dijital Güvenlik Üzerine Olacak”

Çok yakın bir tarihte, sayısız kaynakla oluşturulmuş büyük orduların birkaç bilgisayar veya birkaç kişi karşısında yenilgiye uğraması kaçınılmaz hale gelecek. Öyle ki, yapay zekâ sayesinde belki de insana gerek bile olmayacak. Bu yeni ortamla birlikte, yalnızca savaşların şekli değil aktörleri de değişiyor. Artık sadece devletler değil, organizasyonlar, gruplar, bireyler bile taraf olabiliyor.

11Şubat

Savaşlar, Teknolojik Gelişmelerin Anahtarı mı? 

Elbette savaşların savunulacak hiçbir tarafı ve faydası yok. Ancak Dünya tarihine ve teknolojiyle, savaşlar arasındaki yakın ilişkiye baktığımızda akıllara şu soru geliyor: Günümüzde kullandığımız teknolojilerin ne kadarı, bir savaş teknolojinin parçası olarak keşfedildi ve yaşamlarımıza yansıdı? Eğer hiçbir çatışmanın olmadığı bir düzende, tamamen barış içinde yaşıyor olsaydık; internet veya telefon gibi teknolojiler bulunmamış olabilir miydi?

 

02Ocak

Toplum 5.0 Nedir? 

Değişim, kaçınılmazdır ama var oluş sürecimizde, tarih boyunca yaşanan her bir gelişme, sanki daha büyüğü gelmeyecekmiş hissi yaratıyor insanoğlunda. Hep daha ilerisi olamazmış gibi geliyor, üretilecek ve icat edilecek her şey çoktan bulunmuş gibi. Oysa sürekli yeniyi, daha iyiyi, daha gelişmişi yaratmaya çalışan mekanizma her zaman canlı.

 

08Kasım

Akıllı Güç

“Güç, hava durumu gibidir. Herkes ona bağlıdır ve onun hakkında konuşur; fakat çok azı onu anlar… Güç aynı zamanda aşk gibidir de… Onu yaşamak, tanımlamaktan ve ölçmekten kolaydır; fakat bu onun gerçekliğini azaltmaz. Sözlükte, gücün bir şeyi yapabilme kapasitesi olduğu yazar. En genel anlamıyla, güç, birinin istediği sonuçları elde edebilmesi demektir.” - Joseph Nye

01Kasım

Yapay zekanın geleceğin savaşlarındaki rolü ne olacak?

Buharlı makinelerin icadıyla başlayan Endüstri 1.0’dan, seri üretime geçiş ve elektriğin kullanımıyla oluşan 2.0’a, dijital evrimle birlikte ortaya çıkan üretimde otomasyonun getirdiği Endüstri 3.0’a, sonrasında ise bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve nesnelerin internetinin ortaya çıkması ile Endüstri 4.0’a geçiş gerçekleşti. Değişim burada bitmedi. Aksine, insanlık son yıllarda toplumsal, kültürel, politik ve askeri alanlarda, daha önce hiç olmadığı kadar radikal değişimler içerisinde. Bu radikal değişikliklerin temelinde ise teknolojik gelişimler var. Bu durumun en büyük göstergesi ise Endüstri 5.0 modeli ve yapay zeka gibi toplum odaklı insansız teknolojiler; ki bunlar, düşünebilen, çevresi ile etkileşime girebilen, istatistiki algoritmalara ve insan beyni örneğini temel alarak geliştirilen ağlardan ve verilerden oluşan, mantıksal çıkarımlar yaparak karar verebilen makineler ve bilgisayar programları şeklinde tanımlanabilir.

22Ağustos

Neden Merak Ederiz?

Merak, bir şeyi anlamak, bilmek ve ona ulaşmak için, duyulan istek olarak tanımlanabilir. Doğuştan geliyor olsa da bir güdü olarak tanımlanamaz çünkü meraka bağlı ve sonucunda oluşan belirli ve düzenli bir davranış biçimi yoktur. O halde neden merak ederiz?

05Ağustos

Tercih Döneminde Tüm Öğrencilere Kolaylık ve Başarı Diliyorum!

YKS sonuçları açıklandı! Her birinizi tebrik ediyorum! Yıllardır verdiğiniz emeğin karşılığını puan olarak aldınız ancak elbette bu sayısal değerler sizlerin asıl yeteneğini ölçmek için yeterli değil. Çok daha büyük potansiyelleriniz, çabalayacak gücünüz, başarı ve öğrenme arzunuz olduğunu biliyoruz ve bunları ortaya çıkartıp gerçekleştirebilmeniz için sizleri elimizden geldiğince desteklemeye her an hazırız.

 

16Temmuz

Öğrenciler Sınıf Ortamında Neden Teknolojiye İhtiyaç Duyar

     Günümüzde teknoloji her yerde, nasıl yaşadığımızı, çalıştığımızı, eğlendiğimizi ve en önemlisi de nasıl öğrendiğimizi belirliyor. Mobil ve kablosuz cihazların, tüm endüstrilerde artan bir ihtiyaç haline gelmesiyle, teknolojinin okullara entegre edilmeye başlanması kaçınılmaz bir durum ve geleceğin eğitimini verebilmek için mantıklı bir yaklaşım.

 

08Temmuz

Eğitim 5.0 Nedir? 

Eğitim nedir dediğimizde genelde herkes sözlük tanımları vermeye çalışıyor, kurumlara ve sistemlere bağlıyor, net tanımda hep yetersiz kalıyor. Haklısınız, bize bu öğretilmiş; düşünmüyor, hayal kurmuyor, kitaplarda yazanı doğru kabul edip aynen sunuyoruz. Bilgiyi alıyor, kafamızda bir yere not ediyor, ama onunla ne yapacağımızı, onu nasıl geliştireceğimizi bilmiyoruz.

 

 

28Haziran

Eğitimde Marka Olmak

Eğitimin tüm tanımlarının ortak noktası yeniye ve güzele varma amacıdır; ilerleme, gelişme, daha nitelikli nesiller yaratabilme… Kurumlar kendilerini bu amaç doğrultusunda tanımlar ve planlarına bu amaç doğrultusunda şekil verir. Zaman zaman tarihsel süreç içerisinde toplumların ekonomik, siyasi ve sosyal beklenti ve değerleri değişse de, eğitim her zaman bu değişime cevap verecek yeni düşünceler üretmelidir ve bu da sağlam bir markalaşma temeline dayanır.

21Haziran

Tüm YKS öğrencilerine başarılar! 

Sevgili gençler, yıllardır hazırlanıyor olduğunuz sınavınızda başarılar diliyorum. Sizlere güveniyor ve inanıyoruz, başaracağınızı biliyoruz…

13Haziran

Sınıf Ortamında Teknoloji Kullanımının 6 Maddede Artı ve Eksileri

Teknoloji, eğitimde görüp görebileceğimiz en büyük değişimlerden biri. Yıllar boyu, siyasiler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler teknolojinin eğitimdeki risklerini, sonuçlarını ve eğitime katkısını ölçüp biçtiler. Günümüzde, teknolojinin eskisinden çok daha büyük bir hızla gelişmesiyle, ders içeriğinin teknolojiyle iç içe hale gelmesiyle ve öğreticinin yeni öğretim teknikleri denemeye başlamasıyla, bu tartışma çok daha önemli hale geldi. Bir taraf teknolojinin, öğrencilerle iletişimi güçlendirme, sınıf ortamını daha demokratik hale getirme gibi pozitif yanlarının altını çizerken, bir taraf da teknolojinin dikkat dağıtıcı olması, kopyayı teşvik etmesi gibi negatif yanlarının altını çizmeye başladı.

11Haziran

Dijital Askerler: "Geleceğin Savaşları, Dijital Güvenlik Üzerine Olacak"​

Çok yakın bir tarihte, sayısız kaynakla oluşturulmuş büyük orduların birkaç bilgisayar veya birkaç kişi karşısında yenilgiye uğraması kaçınılmaz hale gelecek. Öyle ki, yapay zekâ sayesinde belki de insana gerek bile olmayacak. Bu yeni ortamla birlikte, yalnızca savaşların şekli değil aktörleri de değişiyor. Artık sadece devletler değil, organizasyonlar, gruplar, bireyler bile taraf olabiliyor.

03Haziran

Geleceğin En Büyük Silahı Bilgi Midir?

Nelson Mandela’nın da dediği gibi; dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir. 

 

 

27Mayıs

Eğitimin Geleceği, Geleceğin Eğitimi

Dünya sürekli bir değişim ve gelişim içindeyken, eğitim sistemi ve anlayışı ne yazık ki son yüzyıllarda çok büyük bir değişim geçirmedi. Bu da bireyleri, okul sonrası yaşamlarına hazırlamakta eğitimin eksik kalmasına yol açıyor. Müfredatlar da, öğrenme biçimleri de tek düze ve sıkıcı kalıyor; bireylerin farklılığını gözetmek yerine, tek tipleşmeye götürüyor; öğrenmenin temelinde öğretmen oluyor ve öğrencinin yetkinliği de bilgisi de tam olarak ölçülemiyor.

20Mayıs

DOĞRU TERCİHLE, HAYALLERİNİN KAPILARINI ARALA

Üniversite sınavına girerek üniversite sınav puanlarını alan tüm öğrencileri tebrik ederim.

31Temmuz

BİR MİLLET DESTANI 15 TEMMUZ

15 Temmuz 2016 günü milletçe büyük bir destan yazdık. Köprünün kapandığı andan itibaren darbeye izin vermemek üzere necip milletimizin sokaklara çıkması ile başlayan demokrasi mücadelesi, hain terör örgütünün etkisiz hale getirilmesiyle başarıya ulaştı.

11Temmuz

HEMEN ŞİMDİ

Çocukluğumuzdan beri sporun önemini ve neden spor yapmamız gerektiğini duyuyoruz. Vücuda ne kadar iyi geldiği; hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanı nasıl değiştirdiği ve iyileştirdiği neredeyse hepimizin ezberinde. Ancak ne yazık ki tüm bunları bildiğimiz halde, spor yapmamak için bir sürü bahanemiz var.

13Aralık

DAİMA YENİ OLUN, BİLGİYİ GÜNCEL TUTUN

Çağımız bilgi çağı. Hepimiz her an yeni bir bilgiye ihtiyaç duyuyor, bu bilgiye sahip olmak için uğraşıyoruz.

29Mayıs

ANNE DEMEK, KOŞULSUZ SEVGİ DEMEK

Doğduğumuz andan itibaren bize sevgiyle bakan ve koşulsuzca seven kişidir anne.

 

29Mayıs

İyi ki Varsınız

"Yeryüzünde gördüğümüz her şey, kadının eseridir."
Mustafa Kemal Atatürk

 

29Mayıs

Gün Birlik Günü...

15 Temmuz 2016 günü FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin canları pahasına verdiği mücadele ile geri püskürtülmüştür. Milletimiz tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet anlayışı ile özgürlüğüne sahip çıktığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.

30Mart

Şimdi Sevme Zamanı

Sevmek ne güzel şey öyle… Her işin köşe başında en az sağlık kadar yer tutan o müthiş güç. Bir kere her şey bir başka güzeldir sevince. Tüm duygular abartılı yaşanır bünyede. Mutluluk hormonları çılgınca salınır vücuda hayatı daha iyi karşılamak adına.

29Mayıs

YGS sonucunuz Ne Olursa Olsun Hayat Yolunda Başarı Hep Sizinle Olsun!

Türkiye’nin varlık nedeni ve enerjisi olan değerli öğrencilerimiz, eğitimleri boyunca sayısız sınava girerek başarılarını sürekli hale getirebilmek adına gece gündüz çalışıyor, hiç durmadan emek harcıyorlar. Bugün açıklanan YGS sonuçlarının başarı ya da başarısızlığın bir göstergesi olamayacağını belirtmek istiyor, bu vesileyle de tüm öğrencilerimizi sınav sonuçları ne olursa olsun tebrik ediyorum.

29Mayıs

Zihni ve Bedeni Doğru Beslemek

Sağlık ile beslenme arasındaki yakın ilişkiyi bilmeyen yoktur. Tıp biliminin babası kabul edilen Hipokrat’ın “Gıda ilacınız, ilaç gıdanız olsun.” sözü asırlardır farklı toplumlarda her yaştan insan üzerinde olumlu etkisini göstermiştir.

29Mayıs

Geleceğe Bugünden Hazırlan

Kusursuzca tasarlanmış doğanın nadide birer incisi olarak hepimiz bu güzelim dünyada yepyeni umutlarla doğuyor, büyüyor ve her canlı gibi zamanımız gelince de göçüp gidiyoruz. Bu kısa hayatta bizi biz yapansa doğumla ölüm arasında yaptıklarımızdır...

29Mayıs

Bugün Bayram, Sevin Çocuklar!

İnsan, zamanla oynamak istedi hep. Ya geçmişte kalmak istedi ya da geleceği aradı gözleri. Şimdi ona hiç yetmedi. Şimdi… Tadı ‘’bir zamanlar’’ ya da o ‘’gelmesi gözlenen o dakikalar’’ kadar...

29Mayıs

Mümkün İmkansıza Karşı

Şimdi size, bugüne dek hayatınızda ‘’imkansız’’ diye çağırdığınız ne varsa, olası saydığınız her şeyden daha ‘’mümkün’’ desem… Hayatınız bir film şeridi gibi geçer mi gözlerinizin önünden?

29Mayıs

Mutlu Olmak Sanatı

Kendimize hayatı imkansızlaştırmayı ne kadar çok seviyoruz. Bir o kadar da vazgeçmemeyi sevsek nasıl da mutlu olurduk. Mutluluk… Kendimizi bildik bileli aradığımız. İlle de uzakta bulacağımızdan emin; geçmişi, geleceği...

29Mayıs

Dün ve Yarın

Sevmek bu kadar zor mu hakikaten? Hayvanı, toprağı, havayı, bir sözü, insanı. En çok da insanı. Yargılamadan, başkalarının hafızasıyla yaşamadan, paylaşırsam azalacak, bu beni güçsüz kılacak diye korkmadan.

29Mayıs